LEMVIG: I sidste ende stemte alle for Lemvigs 2022-budget, der rummer både besparelser, et nedskrevet ambitionsniveau på anlægssiden, og oveni det hele også en skattestigning.
Aftalen bag budgettet blev indgået med 20 af 21 byrådsmedlemmer i ryggen, og det kaldte i aftaleteksten "udgangspunktet vanskeligt". Ligesom sidste år er det udligningsreformen, der plager kommunen fordi demografien falder ved siden af de gængse regnemodeller.
Allerede sidste år ville man gerne have sat kommuneskatteprocenten op, men kunne ikke få lov af Indenrigsministeriet. Men i år kom Lemvig med i ministeriets opsamlingsrunde og fik godkendt en skattestigning på 5,5 mio. kr. svarende til 0,15 procentpoint på kommuneskatten, mindre end en tredjedel af hvad man havde håbet på.
Partierne bag budgetaftalen er Venstre, Socialdemokratiet, SF, De Konservative og De Radikale, mens Dansk Folkeparti stod udenfor. Partiet forsøgte sig ved andenbehandingen med et ændringsforslag, men fik kun sin egen stemme for det, og da flertallets budget kom til afstemning, stemte også DF for, så beslutningen blev enstemmig. Igen i år.
Se referat af byrådets andenbehanding.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.