dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Papirer i politisager er kun undtaget fra aktindsigt, hvis politiet faktisk har fået dem
Ankestyrelsen har pålagt Hjørring Kommune at genbehandle sager om aktindsigt i politisager.
Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Papirer i politisager er kun undtaget fra aktindsigt, hvis politiet faktisk har fået dem

Papirer, der ikke sendes med til politiet, er pr. definition "skønnet uden betydning for straffesagen" og kan derfor ikke bare ryge med i et generelt nej til aktindsigt i politisager.
31. MAR 2021 9.15

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.