
De lokale valgbestyrelser har det fulde ansvar for stemmesedlerne, og borgmester og formand for valgbestyrelsen i Kalundborg, Tommy Dinesen (SF), beklager fejlen dybt.
Han havde tirsdag eftermiddag netop været rundt til samtlige valgsteder i kredsen for at aflevere opslag om fejlen.
- Vi har talt med Indenrigsministeriet om det og fået at vide, at der ikke skal være omvalg. Det er i orden, at vi bare sætter sedler op om, hvad der er sket, siger Tommy Dinesen.
lg
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.