dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Mette F. peger på Vestager som kommissær fem år mere

KORT NYT
27. JUN 2019 6.30

Margrethe Vestager har været en succes som dansk kommissær og skal have lov at fortsætte i fem år mere. Sådan lyder det fra Mette Frederiksen (S), der altså indstiller Vestager til at fortsætte som dansk kommissær i EU.

De sidste fem har Margrethe Vestager siddet på konkurrencekommissær-posten, hvor hun har gjort det så godt, at hun muligvis kandiderer til en tungere post, når den nye kommission skal sammensættes. Hun har blandt andet gjort sig bemærket ved at udskrive milliardbøder til kæmpe selskaber som Google og Apple. 

Vestager har også selv tidligere meldt ud, at hun kandiderede til formandsposten efter Jean Claude Juncker, men det ser dog ikke ud til at kunne lade sig gøre. På Twitter udtrykker Margrethe Vestager kort sin taknemlighed over Mette Frederiksens indstilling med 'Ja! Jeg er glad. Tak'. Lederne i EU-landene mødes igen 30. juni for at sætte navn på de topjob, der bliver ledige, når kommissionen skiftes ud.

ibs

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/mette-f-peger-p-vestager-som-kommissaer-fem-r-mere

GDPR