
KØBENHAVN: I København har de succes med at skabe elev- og lærepladser til unge i private virksomheder - og mere succes end ventet. Det er en særlig lærlingeklub, som har vist sig som et effektivt middel for erhvervsskoleelever, der har vanskeligt ved at finde en læreplads efter grundforløbet.
Siden 2013 har beskæftigelses- og socialforvaltningen matchet 1.818 unge med en virksomhed, og det er 585 flere, end målsætningen lød på, oplyser forvaltningen.
Klubben går ud på, at unge, som har afsluttet grundforløbet på en erhvervsskole, men ikke har kunnet finde læreplads, mødes 25 timer om ugen. Her lærer de at skrive cv og ansøgning og om skrevne og uskrevne regler på en arbejdsplads. De unge får også en mentor, og virksomhedskonsulenter tager ud og opsøger virksomhederne og matcher dem med de unge.
- Det er enormt positivt, at vores lærlingeklub kører så godt. Vi taler om unge, der ikke kan færdiggøre deres uddannelse, og som mister motivation og troen på dem selv for hver dag, der går. Ved at skaffe en elevplads er vi med til at sikre, at de får en uddannelse, som er nøglen til en god fremtid, siger beskæftigelses- og integrationsborgmester Cecilia Lonning-Skovgaard (V).
Københavns Kommune har gennem årene afsat 23,2 mio. kr. i flere forskellige aftaler til at skabe elevpladser. Der er afsat seks mio. kr. til at videreføre klubben til og med 2020.
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.