FREDERICIA: Fredericia Kommune har hentet Yelva Bjørnholt som ny koncernchef for social- og beskæftigelsesområdet. Hun kommer fra Vejle Kommune hvor hun har været myndighedschef inden for senior, handicap og psykiatri.
Yelva Bjørnholt er uddannet cand.scient.pol. fra Aarhus Universitet og har tidligere arbejdet i blandt andet psykiatrien i Århus Amt og Region Midtjylland. Hun havde første arbejdsdag i det nye job mandag.
Hun erstatter arbejdsmarkedschef Dennis Mølgaard Hansen, der stoppede med en fratrædelsesaftale sidste efterår.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.