HELSINGØR: Et portræt af Helsingørs første folkevalgte borgmester, Peder Christensen (S), er kommet op at hænge igen i rådhussalen - efter det havde været stjålet og nu er blevet restaureret, oplyser TV2 Lorry. Peder Christensen, der havde tilnavnet 'Kong Peder', sad fra 1919 frem til 1946 og døde i 1954.
I 1992 blev portrættet stjålet fra rådhuset af ukendte gerningsmænd. Det blev i stedet besluttet at forstørre et foto af Kong Peder-portrættet, som man hængte op i stedet for. Man frygtede, at det originale portræt for evigt var gået tabt. Men mange år senere indleverede en mand et sammenrullet og svært beskadiget billede til Helsingør Museum. Manden havde fundet det stukket ind under en container, og det tog ikke museet lang tid at genkende billedet.
Herefter blev det besluttet at overføre billedet til Konserveringscentralen på Kronborg, mens man afventede, hvad der videre skulle ske. Her lå det indtil sidste år, hvor museet i mangel på en bedre løsning besluttede at lade museets konto på Kunstkonserveringen på Kronborg betale de 51.000 kr., det har kostet.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.