Som det sidste parti mangler Dansk Folkeparti fortsat at udpege en spidskandidat til valget til Europa-Parlamentet. Da Morten Messerschmidt var DF's spidskandidat ved EP09, blev han udpeget med over 300 dage til valget. Da han igen var spidskandidat ved EP14, vidste han og vælgerne det et lille år før valget.
Valget i 2019 finder sted 26. maj. Så DF's næste spidskandidat får en meget kortere affyringsrampe. Nuværende parlamentsmedlem Anders Vistisen har for længe siden meldt ud, at han går efter at blive spidskandidat. Han har rykket DF-toppen for et svar, men uden held.
DF-toppen meldte i september sidste år ud, at beslutningen først tages i 2019. Der gik meldinger på, at det ville blive i januar, men det skete ikke. Nu forventes beslutningen dog snart at komme.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.