SJÆLLAND: Sjælland skal åbne et aflastningstilbud i Korsør til livstruede syge børn og deres familier for tre mio. kr., oplyser Sundheds- og Ældreministeriet. Det kommer til at bestå af tre dele: aflastningsophold, hjemmebesøg og netværkskurser.
Et lignende tilbud findes allerede i Region Midtjylland, og det er det samme tilbud, der udbredes til Sjælland. Tilbuddet i Region Midtjylland kommer derfor til at få ansvaret for at oprette det sjællandske tilbud.
Udmøntningen af de tre mio. kr. sker gennem de i alt 76 mio. kr., som blev afsat af regeringen og Dansk Folkeparti i udspillet 'Børn med livstruende sygdom'.
eo
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.