dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Vi vil have styr på vores gener

Stadigt flere danskere vil vide, om deres gener gemmer kimen til demens, sukkersyge eller dødelig kræft
22. JAN 2007 8.07
Flere og flere af os ønsker at kende svaret på vores sygdomsmæssige skæbne.
Landets genetiske afdelinger melder om fremgang på 54 procent på genetiske undersøgelser på bare to år og spår en fremtid med endnu flere personlige gén-profiler, skriver JyllandsPosten.

- Det stiger helt vildt for tiden. Procenterne er helt vanvittige, mener ledende overlæge Dorte Crüger fra klinisk genetisk afdeling på Vejle Sygehus,
Sidste år blev der udstedt 4.609 henvisninger til landets klinisk-genetiske afdelinger. Det svarer til en fremgang på 52 procent. To steder, i Odense og Århus, har fremgangen været på hele 63 procent.

Efterhånden som lægevidenskaben med stormskridt kortlægger menneskehedens genetiske kode, kan der testes for flere og flere sygdomme. Derfor forventer de genetiske afdelinger, at antallet af henvisninger fremover kun går en vej: opad.

- Vi er kun i den helt spæde begyndelse af noget, der bliver meget, meget stort, vurderer Dorte Crüger fra Vejle Sygehus.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/vi-vil-have-styr-paa-vores-gener

GDPR