dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Velværefryns giver færre sygedage

Gratis velværetilbud som massage og zoneterapi betyder, at hver medarbejder har en sygedag mindre om året
KORT NYT
16. SEP 2009 7.34

HEDENSTED: Det tal skal fordobles, fortæller personalechef Jesper Holm.

- Sidste år høvlede vi en dag af pr. medarbejder. Det vil vi gerne gøre igen henover 2009 til 2011, siger han til DR Trekanten.

Tanken er at den tidligere og tættere kontakt med de sygemeldte skal gøre, at flere medarbejdere kan vende tilbage tidligere. På den måde skulle sygefraværet falde yderligere.

Kommunale medarbejdere i Hedensted har i gennemsnit to sygedage færre end landsgennemsnittet. De færre sygedage sparer kommunen 5 mio. kroner om året.

tj

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/velvaerefryns-giver-faerre-sygedage

GDPR