dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Vejdirektoratet vil have skiftet ud i bestyrelse for bro-selskab

KORT NYT
20. JUL 2018 11.21

Vejdirektoratet vil af med to bestyrelsesmedlemmer fra det italienske firma Condotte, der er ved at gå konkurs. Firmaet har to pladser i bestyrelsen for det danske selskab Storstroem Bridge Joint Venture (SBJV), som er oprettet af det italienske konsortium, der har kontrakt på at bygge den nye Storstrømsbro.

Vejdirektoratets projektdirektør Erik Stoklund Larsen 'forventer, at Condottes bestyrelsesmedlemmer vil blive fjernet fra det danske selskab, nu hvor Condotte ikke længere kan være med i projektet', siger han til Fagbladet 3F.

Condotte er det ene af tre selskaber i konsortiet. Condotte har har siden januar været under økonomisk rekonstruktion indtil det i tirsdags opgav og selv indgav konkursbegæring til de italienske myndigheder.

mk

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/vejdirektoratet-vil-have-skiftet-ud-i-bestyrelse-for-bro-selskab

GDPR