
Den socialdemokratiske gruppeformand, Poul Erik Jensen, er blandt fyrværkerifabrikkens modstandere.
- Det er for mig at se aldeles uacceptabelt, at en virksomhed af den type placerer sig lige uden for Vamdrups bygrænse. Jeg tænker stadig på katastrofen i Seest. Det gik galt, selv om myndighederne havde godkendt fyrværkerifabrikken, siger Poul Erik Jensen.
Så længe fyrværkerifabrikken opbevarer under 50 tons, kan Vamdrup Kommune ikke forbyde dens tilstedeværelse på adressen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.