Den 38-årige vaccine-kritiker, Kent Ivan Nielsen, blev fundet skyldig i samtlige anklager om chikane af tidligere sundhedsminister Magnus Heunicke, og for at krænke og chikanere private og offentlige ansatte sundhedspersoner. Han blev idømt 20 dages ubetinget fængsel. Det skriver Avisen Danmark.
Den dømte havde opsøgt 11 corona vaccinationscentre og kaldt personalet for "tabere", "landsforræddere" og "folkemordere". Situationerne blev filmet og efterfølgende offentliggjort på hans Facebook-profil. Hans forsvarer, Klaus Ewald, forsøgt at få ham frikendt ved at sammenligne ham med en frihedskæmper. Han sammenlignede bl.a. corona-passet med jødestjernerne under Anden Verdenskrig.
Kent Ivan Nielsen har valgt at anke dommen til landsretten. Han er tidligere blevet idømt 50 dages fængsel for blandt andet trusler mod Magnus Heunicke, hvilket han også ankede til landsretten. På trods af fængselsdommene, vil Kent Ivan Nielsen ikke stoppe med sin aktivisme. Han siger til mediet, at han vil møde op, når vaccionationscentrene åbner igen til efteråret men at han "vil undgå at kalde de ansatte noget."+vaccine
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.