dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

V og K splittet om hospitalsplan

Venstre står uden for hospitalsplan til 12 milliarder
1. MAJ 2007 13.51
Både S, K, R, SF og DF bakker op om planen, som også sløjfer natlukningen af nogle af skadestuerne. Venstre er imod.

Rigshospitalet forbliver hovedstadens specialiserede universitetshospital, mens Hvidovre, Bispebjerg, Herlev og Hillerød får rollen som hovedstadens fire store områdehospitaler. De øvrige seks bliver nærhospitaler.

Prisen for at renovere og ombygge de 11 eksisterende hospitaler ligger anslås nu til omkring 12 mia. kr.

Lappeløsning
Dog åbner aftalen for at bygge et nyt hospital på Amager, hvilket ikke er inkluderet i prisen.

Venstre har derimod meldt sig ud af aftalen. Knud Andersen (V), der er formand for hovedstadsregionens sygehusstrukturudvalg, raser over en aftale uden visioner og kalder det en lappeløsning.

- På grund af personalemangel og stigende patienttilgang må du investere i sygehusene. Man kan ikke fortsætte i gamle bygninger med umoderne materiel, siger Knud Andersen til Ingeniøren.


Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/v-og-k-splittet-om-hospitalsplan

GDPR