Den endelige tidsplan for Femern-tunnelen udskydes med et halvt år, så den først kommer i midten af 2018. Det er resultatet af et møde mellem den danske og den slesvig-holstenske trafikminister mandag, skriver Flensborg Avis. Ifølge trafikminister Reinhard Meyer (SDP) er det de mange indvendinger og klager, der er kommet fra tysk side, der er årsag til forsinkelsen.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.