dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Trafik-professor:
- Trængslen større andre steder

- Muligt, at en motorvej til Holstebro vil gavne samfundsøkonomisk for 128 mio. kr., men en trafikinvestering på 2 mia. kr. vil gøre større nytte andre steder
20. FEB 2008 15.49
COWI har for Holstebro Kommune udarbejdet en analyse, der bl.a. munder ud i en samfundsøkonomisk gevinst på 128 mio. kr. ved at bygge en motorvej fra Herning til Holstebro.

Men skal det handle om at afhjælpe trængselen på vejene, er der større problemer andre steder i landet.

- Det er meget muligt, at den pågældende motorvej kan give en samfundsøkonomisk nytte på 128 mio. kr. Hovedsagen er bare, at en trafikinvestering på 2 mia kr. vil gøre mere nytte andre steder f.eks. i hovedstadsregionen eller i trekantsområdet, siger professor ved center for Trafik og Transportforskning, Ole B. Madsen.

- I 2005 kørte der eksempelvis færre end 10.000 biler pr. døgn mellem Herning og Holstebro, mens der samme år på den tosporede strækning mellem Ballerup og Bagsværd kørte mellem 19.300 og 22.100 biler pr. døgn, hvilket gør den til en af de mest trafikerede tosporede veje i Danmark.

- Dette trafiktal vil man ikke nå op på strækningen mellem Herning og Holstebro - ikke engang i 2018 - kommenterer Oli B. Madsen.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/traengslen-stoerre-andre-steder

GDPR