ALBERTSLUND: Men kun lidt over en måned tilbage af valgperioden har to af Dansk Folkepartis nuværende byrådsmedlemmer i Albertslund, Allan Høyer og Joan Marquardt, forladt partiet for at blive løsgængere. Det sker i utilfredshed med DF's rolle i den konstitueringsproces, der har sikret borgmester Steen Christiansen (S) endnu fire år på posten.
Den aftale gik det tredje af DF's nuværende byrådsmedlemmer - det eneste der fortsætter i det nye byråd - med i, og det er de to andre uilfredse med. Den fortsættende DF'er, Tina Bodholt Nielsen, giver dog ikke meget for protesten.
- Det er mig, der skal sidde i byrådet de næste fire år, og der vil jeg gerne have indflydelse i stedet for at sidde udenfor, siger Tina Bodholdt Nielsen til TV2 Lorry. Hun kalder det "latterligt at lave det her stunt", og de to afgående medgiver da også, at deres protest på grund af den korte tilbageværende tid godt kan "klinge lidt hult".
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.