dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
AKTUELT:Finanslov 2026BeredskabGrøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandringKV25Kunstig Intelligens

Tilsyn frikender Odenses borgmester

Odense-borgmester kan ikke lastes for sin deltagelse i studierejse til Athen, konkluderer tilsynet
21. MAR 2007 12.57
Statsforvaltningen i Syddanmark slog i dag fast, at Jan Boye, borgmester i Odense, ikke kan lastes for sin deltagelse i en studierejse til Athen i april 2006.

Turen var et led i arbejdet i IKT-udvalget, som var et udvalg under Kommuneforeningen på Fyn. Her var Jan Boye som borgmester i Odense "født" medlem.

Udgifterne til Jan Boye's rejse og hotelophold i Athen beløb sig til i alt 9800 kroner.

Jan Boye tager Statsforvaltningens afgørelse til efterretning.

- Jeg mener, at jeg meldte mig til det her arrangement i god tro. Ændringerne, der har ført til Statsforvaltningens afgørelse kom til efter jeg havde afgivet min bindende tilmelding. Derfor har jeg meldt mig til i forhold til det oprindelige programudkast, siger Jan Boye.

Samtidig slog Statsforvaltningen fast, at Odense Kommune ikke havde lov til at betale for borgmester Jan Boye's deltagelse

Det meddelte Statsforvaltningen i Syddanmark i dag samtidig med, at de oplyser, at de nu har afsluttet behandlingen af sagen.

Odense Kommune tager også Statsforvaltningens afgørelse til efterretning.

- Vi har faktisk allerede administrativt rettet vores procedurer til på baggrund af denne sag. Procedurer der fremadrettet sikrer, at vi også på dette område lever op til lovgivningens krav, siger Jørgen Clausen, Stadsdirektør i Odense Kommune.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/tilsyn-frikender-odenses-borgmester

GDPR