
THISTED: Thisted Kommune sparede i 2010 syv mio. kr. på behandling af alkohol- og stofmisbrugere, oplyser DR Midt & Vest.
Besparelsen udgør en fjerdedel af budgettet. Pengene er hovedsageligt hentet hjem ved selv at behandle misbrugerne i egne dagtilbud. Tidligere brugte man i højere grad dyrere løsninger i form af døgnanbringelser på private institutioner.
KL kalder Thisted-modellen en tendens og peger på, at bedre uddannelse af personalet og dokumenteret virksomme dagbehandlings-former ligger til grund.
- Generelt er døgnbehandling for nedadgående. I stedet går tendensen mod intensive dagtilbud, hvor man kommer ind tre-fire timer hver dag, siger Rafai Atia, konsulent, Kontoret for Social- og Sundhedspolitik i KL.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.