
Et medlem af rockerklubben Comanches har lejet en bolig i Hedensted Kommune, og Sydøstjyllands Politi er ikke tvivl om, at adressen er udset som et fremtidigt klubhus for rockerklubben. Det skriver politikredsen i en pressemeddelelse mandag morgen.
I et tæt samarbejde med kommunen arbejder politiet for at forhindre rockergrupperinger i at etablere sig i politikredsen, lyder det.
- Vi accepterer ikke, at rockergrupperinger forsøger at få fodfæste. Vores opgave er at sikre borgernes tryghed - og vi handler, siger politiinspektør Jacob Ulvedal i pressemeddelelsen.
I et forsøg på at forhindre rockerklubben i at etablere sig, vil politiet benytte de tilgængelige værktøjer i de bandepakker, som Folketinget har vedtaget.
Blandt værktøjerne er udvidet mulighed for økonomisk efterforskning, dobbeltstraf for økonomisk kriminalitet med relation til bander og udvidet konfiskering af formuegoder.
Ole Vind (V), der er borgmester i Hedensted Kommune, udtaler i pressemeddelelsen, at kommunen og politiet samarbejder tæt.
- Vi vil bruge alle de midler og muligheder, vi har - både som kommune og i samarbejde med politiet - for at sikre, at rockere ikke slår sig ned her, siger han.
Hvis borgere oplever mistænkelig eller utryghedsskabende adfærd fra rocker- eller bandegrupperinger i politikredsen, opfordres de til at kontakte politiet på 1-1-4.
- Når en borger ringer og fortæller os om rockerkriminalitet, herunder Comanches MC's aktiviteter, bidrager vedkommende aktivt til at forebygge organiseret kriminalitet, siger Jacob Ulvedal.
Ekstra Bladet skriver i mandagens avis, at tre nye afdelinger af Comanches blev indviet i forrige weekend. Der er tale om afdelinger i Horsens, Roskilde samt Viby ved Aarhus.
Avisen skriver om de nye klubhuse på baggrund af unavngivne kilder.
I 2023 skiftede en række medlemmer af rockerklubben Satudarah til Comanches. I samme omgang nedlagde Satudarah sig selv i Danmark.
/ritzau/
Opdateret 10.43
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.