dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Strid om beskidt borgmester-kontor

Venstrefløjen skændes om beskidt kontor
KORT NYT
28. DEC 2006 9.28
Var Enhedslistens tidligere uddannelsesborgmester i København, Per Bregengaard, en grisebasse?

Det spørgsmål og en håndværkerregning på ikke mindre end tre millioner kroner har kastet venstrefløjen på Rådhuset ud i en bitter strid om bl.a. uhumske gulvtæpper.

Stridens kerne er en totalrenovering af SFs børne- og ungdomsborgmester Bo Asmus Kjeldgaards kontor og flere andre lokaler.

Renoveringen blev ifølge Bo Asmus Kjeldgaards stab sat i værk, fordi forgængeren, Per Bregengaard, havde efterladt et "beskidt og nedslidt" borgmesterkontor med "ulækre" gulvtæpper.

Den beskrivelse vækker imidlertid så stor harme hos Enhedslisten, at man nu farer i flæsket på Bo Asmus Kjeldgaard.

- At kalde kontoret beskidt er direkte forkert. Det er ikke fair at antyde, at den trofaste og dygtige rengøringsmedarbejder ikke har passet sit arbejde, siger Per Bregengaard til Berlingske Tidende.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/strid-om-beskidt-borgmester-kontor

GDPR