I et halvt års tid har Århus Sporveje, DAKA, Teknologisk Institut i Århus og OK Benzin været klar med et projekt.
Det går ud på, at busserne skal køre på en blanding af diesel og biobrændstof lavet af dyrefedt.
Men det går ikke i gang, før der er statspenge.
- Vi kunne godt tænke os snart at komme i gang med nogle testforløb, så vi kan få det på gaden, men vi kan altså ikke rigtigt få at vide, hvordan vi får søgt de her penge, siger sekretariatschef Svend Lykkemark fra OK til Østjyllands Radio.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.