dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Møbler blev sendt ud i landet fra togstationen, der lå lige overfor fabrikken – deraf inspirationen til navnet Furniture Station.
Foreningen Stationens Venner

Stationsbygning omdannes til museum og forsamlingshus

Ildsjæle i Tarm står bag "Furniture Station".

RINGKØBING-SKJERN: Lokale frivillige er godt i gang med et projekt, der med udgangspunkt i FDB’s møbelproduktion vil skabe et kombineret mødested og lokalmuseum – "Furniture Station Tarm", oplyser Realdania, der støtter økonomisk.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/stationsbygning-omdannes-til-museum-og-forsamlingshus

GDPR