
Soldater er fredag morgen blevet indsat for at bevogte to jødiske institutioner og den israelske ambassade i København. Politiet er stadig ansvarlig for den jødiske privatskole Carolineskolen og det jødiske museum.
Rigspolitiet oplyser, at der i første omgang ikke indsættes soldater ved grænsen i Rødby og Gedser, men de skal fortsat stå ved grænsen i Sønderjylland.
Soldaterne har været omkring to uger på skolebænken for at blive klar til at afløse kollegerne i politiet. De 160 soldater repræsenterer i alt 128 årsværk - altså 128 fuldtidsarbejdende politimænd i et år.
Af en aktindsigt, som Ritzau har fået fra Rigspolitiet, fremgår det, at politiet i dag bruger et månedligt antal mandskabstimer på grænsekontrol og terrorbevogtning, der svarer til 456 årsværk. Dermed vil politiet stadig bære broderparten af byrden sammen med Hjemmeværnet, der allerede støtter politiet ved grænsen.
Ingen ved hvor længe
Hos forsvaret mener oberstløjtnant Steen Dalsgaard fra 2. Brigade godt, at soldaterne kan afløse politiet, uden at det får synlige konsekvenser for befolkningen:
- Vi er vant til at løse de her slags opgaver, og vores soldater er gode til det. Det er ikke sådan, de har kniven i munden, de står og smiler og siger goddag til folk, der går forbi. Jeg ser det som en normal del af gadebilledet i den situation, vi nu er kommet i, hvor vi skal have hjulpet politiet til at frigøre ressourcer, siger han på et pressemøde.
Han afviser samtidig at uddybe, hvor længe det vil stå på:
- Det afhænger af en politisk beslutning. Indtil videre har vi fået en opgave, der går frem til slutningen af første kvartal næste år, siger han.
Ingen ved, hvor længe de bevæbnede soldater skal stå på gaden, men foreløbig er det altså frem til marts.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.