ÅRHUS: - Jeg og resten af teamet er meget overrasket over, at vi har fået så mange henvendelser. Det er mange børn, som i større eller mindre grad skal have hjælp, siger Lise Færch, der er leder af småbørnsteamet i Århus kommune, skriver DR Århus.
Teamet blev oprettet i januar, fordi kommunen efter tv-udsendelserne 'Er du mors lille dreng', blev kritiseret for have svigtet en lille dreng og ikke at have fjernet ham i tide, selv om moderen ikke kunne passe ham ordentligt.
Lise Færch siger, at de mange henvendelser især kommer offentlige myndigheder, som har en skærpet pligt om at underrette det offentlige. Der er også henvendelser fra bekymrede naboer og familiemedlemmer.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.