FOLKETINGET: Det skal sikre vækst, udvikling og arbejdspladser i udkantsområderne.
- SF har selvfølgelig set, at regeringen endelig har lagt op til at diskutere den negative udvikling i udkantsområder og landdistrikter. Derfor spiller vi ind med dette forslag nu, siger SF's kommunalordfører Flemming Bonne.
SF fremsætter nu forslaget i Folketinget, og om finansieringen af lånene foreslår SF, at der kan anvendes en del af de store renteindtægter, som staten nu får fra bankpakkerne som rente på de milliarder af skattekroner, der er stillet til rådighed for bankerne, skriver SF.
Der er opstået en ond cirkel af lavvækst og afvikling, der fører til færre muligheder for virksomheder og landbrug i udkantsområder og landdistrikter, hvilket igen fører til afvikling pga. manglen på investeringerne i de private virksomheder i området.
Derfor foreslår SF nu at stille statslån til rådighed for virksomheder med sunde og bæredygtige projekter i udkantskommuner. Statslånene skal sikre vækst, udvikling og arbejdspladser i udkantskommunerne.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.