
- Tusindvis af mennesker i den her by knokler med at skabe bedre hverdagsintegration på arbejdspladser skoler og institutioner. Men hvis vi mener noget med reel etnisk ligestilling, så bør det være en lige så stor mærkesag for alle ? troende som ikke-troende ? at vi sikrer de danske muslimer mulighed for at dyrke deres religion under værdige og tilfredsstillende forhold. En international metropol som København skal naturligvis have en rigtig moské, siger Bo Asmus Kjeldgaard.
Der er en moské i både Oslo og Stockholm, den norske er nybygget efter traditionel muslimsk design, mens den svenske er en ombygget industrihal.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.