Ikke færre end fem aktører indenfor teaterlivet har hjemsted i Slagelse Kommune, men i stedet for at se hinanden som konkurrenter er de gået sammen om at for at styrke teaterlivet i kommunen yderligere. Det sker i regi af et Teaterpolitisk Forum nedsat af Slagelse Kommune, og målet er at Slagelse skal være 'Vestsjællands Teaterby'.
De fem aktører er Borreby Teater, Krabasken, Musicalscenen, Vestsjællands Teaterkreds og Slagelse Ungdomsskole.
- I sidste ende har vi jo alle det samme mål. Nemlig et skabe nogle attraktive muligheder for et spændende teaterliv i kommunen. Derfor har vi det seneste års tid samarbejdet i forummet, og vi har gennem en rigtig fin dialog fået skabt bedre samarbejde på tværs af hinandens scener, så mulighederne, for at vi i højere grad samarbejder på tværs, er i den grad blevet styrket, siger Joachim Castenschiold fra Borreby Teater.
- Vi vil i udvalget meget gerne skabe rammerne for et øget samarbejde på tværs af foreningerne, så vi sammen kan udvikle og styrke teaterlivet, som er stærkt medvirkende til at gøre vores kommunen til et attraktivt sted at bo, siger byrådsmedlem Morten Hass Augustsen (V), der foruden at være medlem af kultur-, fritids- og turismeudvalget også deltager i Teaterpolitisk Forum.
Udover at styrke samarbejdet mellem teatrene, arbejder forummet også på at styrke samarbejdet helt nede fra børnehaver, skoler, ungdomsskoler og op til teatrene:
- Teateroplevelser kan være med at udvikle vores børn og unge gennem livsglæde og fællesskaber både på scenen og som publikum. Derfor vil vi gerne gennem forummet være med styrke mulighederne for at børn og unge får adgang til kulturoplevelser og kreative aktiviteter på et tidligt tidspunkt nemlig allerede i daginstitutionerne og skolerne, så kulturelle oplevelser bliver en del af børn og unges hverdag så tidligt som muligt, siger byrådsmedlem Jørgen Andersen (S), som også er medlem af både kultur-, fritids- og turismeudvalget og Teaterpolitisk Forum.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.













