
FOLKETINGET: Den danske biografsammenslutning vurderer, at 75 biografer er i fare for at lukke, hvis de ikke får støtte til at skaffe det nødvendige digitale udstyr.
Socialdemokraternes kulturordfører Mogens Jensen forstår ikke, at kulturminister Per Stig Møller (K) ikke for længst har iværksat en støtteordning for at sikre de små biografers overlevelse.
- Allerede i sidste filmforlig gjorde Socialdemokraterne opmærksom på problemet og har krævet handling fra regeringen siden, uden at der er sket noget, siger Mogens Jensen. Han understreger, at lande som Finland, Norge, Sverige og Storbritannien er langt foran Danmark når det gælder støtte til biografernes digitalisering.
- Det digitale udstyr er helt nødvendig for de små biografers overlevelse, og det vil betyde at biografernes udbud af film bliver mere alsidigt og programplanlægningen mere fleksibel.
Socialdemokraterne foreslår at der etableres en fælles, lempelig digital lånepulje til de mindre biografer som skal finansieres af producenter, distributører og staten i fællesskab bl.a. med de sparede millioner til fremstilling af filmkopier.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.