MIDDELFART: Nu hvor Johannes Lundsfryd Jensen (S) er blevet ny borgmester, kan han ikke længere varetage sine poster som henholdsvis gruppeformand og formand for Skoleudvalget.
I stedet vil John Kruse (S), som har været næstformand i partigruppen de seneste otte år, indtage gruppeformandsposten, mens Jens Backer Mogensen (S) overtager som formand for Skoleudvalget, oplyser Fyens Stiftstidende.
John Kruse påpeger dog, at han foreløbigt selv kun sidder for bordenden i partigruppen, indtil budgetforhandlingerne er kommet på plads i efteråret, hvorefter partiet tager stilling til en mere permanent løsning.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.