dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
AKTUELT:Finanslov 2026BeredskabGrøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandringKV25Kunstig Intelligens

Regions-formand på kommune-rundrejse

Carl Holst vil besøge de 22 nye kommuner i Region Syddanmark
KORT NYT
10. AUG 2006 13.52
Carl Holst (V), regionsrådsformand i Region Syddanmark, bebuder, at han vil besøge samtlige 22 borgmestre i kommunerne i Region Syddanmark i løbet af efteråret 2006.

Formålet med besøgsrunden er at lære de nye kommuner at kende og få et indblik i de udviklingsmæssige udfordringer og visioner, der er i hver enkelt kommune.

- Jeg håber, at besøgene vil give Region Syddanmark et præcist og opdateret kendskab til, hvad der er særligt fokus på i de enkelte kommuner. Det er vigtigt, at vi i regionen og kommunerne kender hinanden godt, når vi fremover sammen skal forsøge at udvikle hele Syddanmark, siger Carl Holst.

Besøgsrunden i begynder mandag den 14. august i Billund.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/regions-formand-paa-kommune-rundrejse

GDPR