To gange mødte Enhedslisten med gruppeformand Johanne Schmidt-Nielsen i spidsen onsdag op i Finansministeriet for at forhandle med regeringen om finansloven for 2014, men endnu en gang måtte parterne gå hver til sit uden en aftale, skriver Politiken:
- Vi slår stadig i den samme bolledej, sagde Johanne Schmidt-Nielsen.
Selvom regeringen ikke nåede til enighed med Enhedslisten onsdag aften, vil den fortsætte med at mødes, sagde finansminister Bjarne Corydon (S), da han kom ud fra mødet.
- Vi ønsker at gøre noget for vores velfærd, gøre noget for grøn vækst og bekæmpe social dumping. Og det er sammen med Enhedslisten, at vi kan gøre det, sagde finansministeren.
kil
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.