Borgere i beskæftigelse og ledighed, der er ordblinde eller har svært ved at læse, skrive eller regne, kan få mulighed for at forbedre deres evner. Beskæftigelsesministeriet oplyser, at en lang række aktører vil kunne søge støtte til projekter, der skal styrke borgeres kompetencer.
Støtten kan søges ved en ny pulje på 50 mio. kr., der blev afsat i forbindelse med finanslovsforhandlingerne i 2020. Formålet er at komme situationer til livs, hvor borgeren kan møde forhindringer i sit arbejde pga. kompetencer.
Projekterne kan få støtte til at opkvalificere og styrke borgere, der har brug for det, med indsatser, der skal fastholde og motivere til at gennemføre relevante kurser. Puljen kan søges af kommuner, private og offentlige virksomheder, institutioner, a-kasser mf. Projekterne vil løbe frem til 2023.
mh
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.