Det er vurderingen hos de private hospitaler i kølvandet på en kommende lovændring, som sænker behandlingsgarantien for en lang række sygdomme fra to til én måned, skriver Berlingske Tidende.
Det vil sige, at hvis ikke de offentlige sygehuse er i stand til at behandle patienterne inden for én måned, har de ret til at vælge at blive behandlet på et privatsygehus - på det offentliges regning.
- Vi forventer selvfølgelig, at det vil give os flere patienter. Men jeg forventer ikke nogen dramatisk effekt, medmindre der sker en gevaldig ændring af informationsniveauet til patienterne, siger formanden for sammenslutningen af privathospitaler, Nis Alstrup.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.