dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Stik imod hvad politiet hidtil har oplyst, forelå der en klar ordre om at den kinesiske præsident under sit besøg i København i 2012 skulle skånes for at se det tibetanske flag. Foto: Jens Dresling, Polfoto.

Politiskandale skal for undersøgelseskommission

Fremkomst af hidtil ukendt 'operations­befaling' får justitsministeren til at beordre kulegravning af politiets indsats mod Tibet-demonstrationer under Kina-besøg

Da den daværende kinesiske præsident Hu Jintao i 2012 besøgte København, skulle han ikke se demonstranter, viser en hidtil ukendt 'operationsbefaling', som Københavns Politi nu har fundet.

- Det fremgår af operationsbefalingen, at politienhederne skulle sørge for, at eventuelle demonstranter ikke kunne ses fra den kinesiske præsidents kortege, fastslår justitsminister Søren Pind (V) på et pressemøde om sagen fredag.

'Politiaktion 04-01 foretager patruljering/opklaring ved objekter og eskorteruter, og sikrer at evt. demonstranter ikke kan ses fra eskorten og objekter, ligesom de ej heller skal have mulighed for at bringe sig i en position som er synlig fra escorteruten og objekter', er ordlyden af den opsigtsvækkende operationsbefaling.

Københavns Politi har ellers i årevis forklaret Folketinget, skiftende ministre og offentligheden, at der på ingen måde lå nogen ordre om at bremse demonstranter, der ville give deres mening til kende over for den kinesiske leder. Men disse forklaringer ser nu ud til ikke at have været korrekte, og derfor nedsættes der nu en undersøgelseskommission, der skal granske hele Tibet-sagen, oplyser Pind.

Han oplyser tillige, at han har informeret forgængerne Morten Bødskov (S), Karen Hækkerup (S) og Mette Frederiksen (S) om denne beslutning. Undersøgelseskommissionen skal afdække det samlede forløb. Både det oprindelige indgreb i borgernes ytrings- og forsamlingsfrihed og i efterspillet, hvor Justitsministeriet og Folketinget er blevet misinformeret. Søren Pind udelukker ikke, at sagen kan trække tråde til andre myndigheder end Københavns Politi, og derfor skal kommissionen ikke blot undersøge forholdene i Københavns Politi.

Under Hu Jintaos besøg i København i 2012 forhindrede politiet flere demonstranter i at vise det tibetanske flag frem, så den kinesiske leder kunne se det. En enkelt person blev desuden tilbageholdt i en times tid, da han forsøgte at vifte med flaget.

Ritzau

Fakta

  • I en sag anlagt af seks borgere afgjorde Østre Landsret i sidste uge, at en af borgerne var blevet udsat for ulovlig frihedsberøvelse under den daværende kinesiske præsident Hu Jintaos statsbesøg i Danmark i juni 2012.
  • Selv om borgernes ytringsfrihed ikke direkte var en del af sagen, fastslog de tre landsdommere også, at politiet under statsbesøget 'udfoldede bestræbelser på at hindre personer i at holde det tibetanske flag op, så det var synligt for den kinesiske præsident'.
  • Politiets ledelse har under sagen afvist, at der blev udstedt en generel ordre til at jagte flag.
  • Dele af politiets radiokommunikation blev fremlagt i landsretten. Den viser, at politiet var meget opmærksomme på Tibets flag under præsidentens besøg.
  • For eksempel konstaterede politiet, at et tibetansk flag havde 'sneget sig ind' foran opkørslen til Christiansborg. 'Skal vi tage flaget fra dem eller hvad?', blev der spurgt. Og svaret lød: 'Tag flaget fra dem, kom'.
  • Lydfilerne blev først frigivet til de seks borgeres advokat for nogle måneder siden, men først da Støttekomiteen for Tibet offentliggjorde indholdet, orienterede politidirektøren Justitsministeriet.
  • Efter dommen har en betjent til sit fagblad Dansk Politi oplyst, at der var tale om en ordre, som kom 'oppefra'.
  • Siden 2012 er Københavns Politi kommet med flere redegørelser om sagen, som er blevet brugt af skiftende justitsministre ved samråd med Folketingets Retsudvalg.
  • Få dage efter dommen udtalte justitsminister Søren Pind (V) sig om sagen: 'Det har været en noget rodet fremstilling', skrev han i en mail og oplyste, at han havde bedt Københavns Politi om en nærmere redegørelse.
  • I begyndelsen af denne uge anmeldte politidirektør Thorkild Fogde sagen til Den Uafhængige Politiklagemyndighed og bad om en undersøgelse af, om personale i Københavns Politi har begået strafbare forhold i sagen.
  • Efter et møde med politiet, hvor der blev fremlagt nyt materiale, har DUP besluttet at indlede en efterforskning af, om nogen har løjet og dermed gjort sig skyldig i tjenestemisbrug eller tjenesteforsømmelse.
  • Justitsministeriet blev onsdag orienteret af Københavns Politi om, at man er blevet bekendt med en 'operationsbefaling'. Det fremgår af befalingen, at politifolk skulle sørge for, at demonstranter ikke kunne ses fra præsidentens kortege.
  • Justitsminister Søren Pind har fredag 2. oktober igangsat en undersøgelseskommission i Tibet-sagen.
  • Det er endnu ikke besluttet, om undersøgelseskommissionens afhøringer skal ske for åbne eller lukkede døre.

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/politiskandale-skal-for-undersoegelseskommission

GDPR