BILLUND: Byrådsmedlem i Billund Hans Tüchsen (K) er sigtet for embedsmisbrug som medlem af bevillingsnævnet. Han skulle angiveligt have truet indehaveren af værtshuset Miss Monroe i Sdr. Omme med lukning, hvis der ikke kom styr på en del ballade på stedet.
- Jeg har ikke truet ham med at tage bevillingen. Det kan man ikke. Jeg har derimod givet ham et godt råd, fordi jeg synes, at der lidt for ofte er spektakel på den lille bodega, siger Hans Tüchsen ifølge DR Trekanten.
- Hvis man som medlem af Bevillingsnævnet ikke må give gode råd, så tager man ytringsfriheden fra mig, siger han. Indehaveren optog samtalen med Hans Tüchsen. Optagelsen er overgivet til politiet.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.