dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Personale skal undervises i sundhedsplatformen

KORT NYT
28. SEP 2017 12.30

SJÆLLAND: Den 25. november indfører alle sygehuse i Region Sjælland den omdiskuterede sundhedsplatform, og forberedelserne til skiftet er i fuld gang. Både læger, sygeplejersker, lægesekretærer og social- og sundhedsassisenter skal igennem et undervisningsforløb i de kommende seks uger, når de skal lære det nye it-system at kende. Det skriver TV2 Øst. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/personale-skal-undervises-i-sundhedsplatformen

GDPR