MIDDELFART: Ulla Sørensen (V), der skiftede fra S til V kort efter valget, afviser, at hun har fået PET-beskyttelse. Det stod ellers i Fyens Stiftstidende mandag aften, men senere på aftenen manede Ulla Sørensen rygterne til jorden. Til TV 2 fortalte hun, at hun har talt med politiet og deres demokratigruppe, og afviser samtidig at være under PET-beskyttelse.
Fyens Stiftstidende har tidligere fortalt om, at politikeren er blevet spyttet i ansigtet, kaldt 'Judas' da hun var på sin privatadresse og modtaget hadske beskeder. Derudover har folk kørt forbi hendes adresser og dyttet midt om natten.
På Facebook skriver Ulla Sørensens mand fra hendes profil: "Stormen mod vores familie er et rent helvede, som vi ikke synes, vi har fortjent, men vi skal nok overleve den, for vi har en stærk familie,” står der blandt andet i opslaget.
JN
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.
















