dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Pædagoger: Skolerne bruger os til at lappe huller

Pædagoger får opgaver i skolen, som de ikke føler sig fagligt kompetente til. Men pædagoger skal ikke stå alene ved katederet, fastslår undervisningsministeren

Med skolereformen er pædagoger blevet en større del af undervisningen, men hver tredje pædagog oplever at få stillet opgaver i skoletiden, som de ikke er uddannet til. Det skriver Politiken Skoleliv.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/paedagoger-skolerne-bruger-os-til-at-lappe-huller

GDPR