dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ombudsmand: Elevbort­visninger i strid med FN

KORT NYT
28. DEC 2016 11.11

Mange elever på privatskoler og efterskoler bortvises eller udskrives uden at blive hørt, og det er ifølge Ombudsmanden i strid med FN's børnekonventions artikel 12 om barnets ret til at blive hørt. Han retter derfor nu en appel til Undervisningsministeriet om at sikre elevernes rettigheder ved lov.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ombudsmand-elevbort-visninger-i-strid-med-fn

GDPR