ODDER: I modsætning til de fleste andre kommuner i Østjylland skal Odder Kommune ikke spare i 2012. Budgettet er et såkaldt nul-budget, idet indtægter og udgifter balancerer.
- Jeg er glad for, at vi har kunnet lave en budgetaftale, der hverken rummer besparelser eller skattestigninger. Det har været nogle rigtig gode forhandlinger, der har været præget af en flot atmosfære, siger borgmester Elvin J. Hansen (S).
Der bliver tale om beskedne forbedringer på serviceudgifterne på 1½ mio. kr. Af disse bruges 600.000 kr. til at forhøje timetallet i Folkeskolen, så eleverne på mellemtrinnet (4.-6.klasse) ikke længere skal nøjes med minimumstimetallet. Desuden giver politikerne 400.000 kr. til lokalpsykiatrien.
Kommunens anlægsbudget er på ca. 30 mio. kr. En stor del af pengene skal bruges til at renovere kommunens skoler, og der er afsat 6 mio. kr. til at renovere Polititorvet.
Skolerne får penge tilbage
- Den vigtigste ændring er at vi tilbagefører 600.000 kr. til folkeskolens mellemtrin (4.-6. klasse). Spareplanen medførte jo bl.a., at der på nogle skoler var et problem med børn, der fik fri fra skole inden klubberne åbnede, og vi har erkendt, at den besparelse har ramt for hårdt, bl.a. fordi staten samtidig reducerede minimumstimetallet på samme trin. Nu tilbagefører vi en time om ugen til mellemtrinnet, således at Odder Kommune på dette trin ligger over minimumstimetal, siger borgmesteren.
jos
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.