SVENDBORG: Fra årsskiftet 2019/2020 kan Svendborg Kommune tilbyde seks ekstra boliger til borgere med sociale udfordringer. Boligerne er tiltænkt borgere, som er psykisk sårbare, borgere med handicap eller borgere, der har andre sociale udfordringer, der gør, at de i en midlertidig periode har behov for støtte eller træning, oplyser kommunen.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.