Ugen startede med efterdønninger fra Morten Messerschmidts valg som ny formand for Dansk Folkeparti, og kritikere truede med at forlade partiet eller gjorde det, som fx. John Harpøth i Holbæk Byråd, med varslingen af en ny lokalliste Ny Holbæk.
En milepæl i de sidste to års indsats mod coronaen blev sat, da landets statsminister Mette Frederiksen (S), på baggrund af indstilling fra Epedimiudvalget, bebudede fjernelse af alle restriktioner fra 1. februar, og Folketinget efterfølgende bakkede op om forslaget om ikke længere at vurdere covid som en samfundskritisk sygdom.
Ikke desto mindre kæmpes der fortsat med sygemeldingerne fra de mange smittede, og ikke mindst kommunerne tænker fortsat i kreative løsninger for at få enderne til at nå sammen.
Forureningssager, hvor flourstoffet PFAS ser ud til udgøre en sundhedsrisiko, er fordoblet fra 25 til 52 steder i landet, og skal det ikke ende i drikkevandet, må der sættes ind nu, erklærede Dansk Vand- og Spildevandsforening (Danva). KL kastede håndklædet i ringen, når det gælder om at få lavet aftaler med landmænd om ikke at sprøjte med pesticider for tæt ved vandboringer. At undergrunden nok også i fremtiden må holde til lidt af hvert, blev man mindet om, da forskningsminister Jesper Petersen (S) bebudede, at der i år skal findes to steder i landet, hvor der i 500 meters dybde, kan nedgraves atomaffald fra Forskningscenter Risø.
Mens arbejdsmarkedet råber på ledige hænder, har mange seniorer stadig svært ved at få job efter coronakrisefyringer, viste en analyse fra Arbejdsmarkedets Erhvervsråd, ligesom dem på 60+ har større risiko for at blive langtidsledige. De kommunalt ansatte har ikke altid det bedste arbejdsmilø, og hvis ens job er at tage vare på de ældre, så kan det ikke udelukkes, at det går ud over dem, erkendte sundheds- og ældrechefen i Brønderslev, hvor et plejecenter har problemer med både arbejdsmiljø og patientsikkerhed.
I Billund får medarbejderne på rådhuset til gengæld mulighed for en sjovere arbejdsdag, når kommunen i samarbejde med Lego Fonden ansætter to legekonsulenter for at undersøge, om legens karistika kan bruges i ledelsesmæssig sammenhæng.
Legen var til gengæld helt slut for formanden for landets største fagforening 3F, Per Christensen, der måtte trække sig efter afsløringer af dobbeltspil i privatlivet, for hvor går grænsen lige mellem privat og job, når det handler om moral og tillid?
cwa
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.