RINGKØBING-SKJERN: Fremover skal Ringkøbing-Skjern Kommunes fagområde Land, By og Kultur ledes af 57-årige Lone Rossen, der senest kommer fra en stilling som forvaltningsdirektør i Miljø- og Kulturforvaltningen i Kerteminde Kommune.
Hun overtager stillingen fra Jakob Bisgaard, der før sommerferien tiltrådte som ny vækst- og udviklingsdirektør i Jammerbugt Kommune.
Ud over stillingen som forvaltningsdirektør i Kerteminde Kommune har Lone Rossen blandt andet erfaring med sig fra en stilling som enhedschef for Patentenheden i Patent- og Varemærkestyrelsen og forskningsdirektør for Bioteknologisk Institut.
dc
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.