
Udvalget for Voksenservice og en håndfuld embedsmænd - ialt 13 mennesker - skal på en tre-dages tur til Holland for at kigge på erfaringer med misbrugere.
Og selvom Ole Pilgaard Andersen ikke kender turens pris vil han ikke med.
- Jeg vil meget gerne bruge nogle af de penge på andre områder - f.eks ældreområdet. Vi kan ikke redde ældrebudgettet, men vi har mange udvalg i Horsens og hvis alle udvalg skal ud at rejse lige så meget - så bliver det jo pludselig en anden sag, siger han til DR Østjylland.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.