MORSØ: Det Strategiske Forskningsråd, som har netop bevilliget 12 millioner kroner til et 3-årigt forskningsprojekt, der skal klarlægge, om muslinger i stor skala kan rense fjordens vand så meget, at man fremover kan undgå de jævnlige tilfælde af iltsvind, fortæller TV Midt-Vest.
Det er Limfjordskommunerne og Dansk Skaldyrcenter i Nykøbing M, der står bag projektet. I et stort opdrætsanlæg på 500 gange 1000 meter skal der hver sæson høstes mellem 600 og 1.000 ton muslinger. En enkelt musling kan filtrere 11 liter vand i døgnet. Muslingerne lever af mikroalger, som indeholder kvælstof og fosfor - og når man så høster muslingerne, fjerner man næringsstofferne fra vandet og undgår iltsvind.
Det er kommunerne ved Limfjordens mål, at fjordens indhold af kvælstof skal reduceres med 50 procent.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.