dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Minister går af

Henriette Kjær (K) trækker sig fra posten, efter at det er kommet frem, at hun har omfattende rod i privatøkonomien
KORT NYT
16. FEB 2005 11.47
To gange inden for de sidste fire måneder er Henriette Kjær i retten blevet dømt til at betale ubetalte regninger. Og nu viser det sig, at hun og hendes mand selv har optaget lån for over halvanden million kroner af den dyre slags, som hun offentligt har advaret imod.

Ifølge Henriette Kjærs samlever, Erik Skov Pedersen, er det ham, der er skyld i parrets økonomiske problemer, og det understregede Henriette Kjær også flere gange på et pressemøde i formiddag, oplyser DR Nyhederne.

Økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) overtager ledelsen af forretningerne under Ministeriet for Familie- og Forbrugeranliggender.
/mel

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/minister-gaar-af

GDPR