ESBJERG: Børne- og kulturområdet i Esbjerg Kommune får en ny ledelsesstruktur, der betyder, at der fremover vil være færre chefer, oplyser JydskeVestkysten. Omrokeringen er et led i forberedelserne på det forsøg, der fra næste skoleår skal sætte skolerne i Esbjerg Kommune fri.
Efter skolechef Bo Meldgaard opsagde sin stilling, får Ulla Visbech, der i forvejen har ansvaret for kulturområdet, nu også skoleområdet under sig, mens Mette Lindkær, der er chef for dagtilbud, også får nye opgaver.
Direktør for Børn og Kultur, Jørn Henriksen, siger til avisen, at "Det skal ikke længere være så hierarkisk, og skolerne skal i højere grad selv finde ud af, hvordan de vil tænke ledelse. Det skal ikke være så topstyret mere, men i stedet være frisættende ledelse."
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.