dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Mand bag 'Det Sorte Register' får fængselsdom

Dommen gælder fortrinsvis sager om bedrageri
KORT NYT
20. APR 2012 8.39

Manden bag hjemmesiden 'Det Sorte Register', Ole Eli Christiansen er i byretten dømt to års fængsel for groft bedrageri og for to gange at have udgivet sig for at være politibetjent, skriver Nordjyske.

Dommen gælder bedrageri og forsøg på bedrageri for 1,3 mio. kr. samt to gange at lege betjent over for unge piger. Med i straffen var en reststraf på 7,5 måneder for en tidligere bedrageridom.

Ole Eli Christiansen står bag hjemmesiden 'Det Sorte Register', hvor der registreres blandt andre politifolk, advokater, politikere, bankansatte og plejefamilier med navns nævnelse.

På hjemmesiden bliver især offentligt ansatte hængt ud med navn og beskyldninger som 'magtmisbrug', 'pligtforsømmelse' og 'chikane'. Der er ingen dokumentation for beskyldningerne eller uddybende baggrundsoplysninger på hjemmesiden.

ka

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/mand-bag-det-sorte-register-faar-faengselsdom

GDPR